שאלות נפוצות

שאלות ותשובות בנושא נוירופידבק

מוח מורכב ברובו מתאי עצב. תאי העצב מעבירים אותות זה לזה, חלקם אותות חשמליים שתאי המוח מייצרים.
כשמתבוננים בתרשים של הפעילות המוחית מבחינים בכמה סוגי גלים, בעיקר גלי אלפא, גלי ביתא, גלי תטא וגלי דלתא.  גלים בעוצמה חריגה או במיקום חריג מעידים על בעיה.

בבדיקת EEG מודדים את זרמי החשמל הזעירים, שהמוח מייצר בעת פעולתו. 
הבדיקה אינה כואבת, אינה מזיקה ואינה כרוכה בקרינה. בעת הבדיקה לא מוכנס שום חומר לגוף ואין כל השפעה על פעילות המוח. הבדיקה מתבצעת כך: מרכיבים למטופל כובע מדידה, שמכיל גלאים. גלאים אלה רגישים מאוד לזרם החשמלי של המוח והם מקליטים אותו. הגלאים לא משדרים, אלא קולטים את פעילות גלי המוח ומעבירים אותה למחשב.

בעולם נהוגות 2 גישות לקביעת פרוטוקול טיפולי:

  1. הגישה הסטטיסטית. גישה זו קובעת מראש פרוטוקול קבוע לכל מחלה או בעיה. פרוטוקול זה הוא אחיד אך אינו מתאים לכל אחד.
  2. רפואה בהתאמה אישית. עורכים בדיקה מדוקדקת של גלי המוח טרם הטיפול ומשווים את התוצאות לנורמה. הטיפול מותאם אישית לאחר לימוד תבניות גלי המוח של המטופל עצמו.

זוהי השיטה המיושמת אצלנו במכון גפן.

טכנולוגיית נוירופידבק עובדת במנגנון של משוב. אנחנו נותנים משוב חיובי למוח וכך מלמדים את המוח לפעול באופן תקין. בתהליך הטיפול בנוירופידבק אין כל אמצעי חודרני: לא מזרימים שום זרם חשמלי, לא מפעילים כוח מגנטי ולא מכניסים לגוף חומרים. אפשר לדמות את תהליך הטיפול בנוירופידבק לילד הלומד לרכב על אופניים. כאשר הילד עולה לראשונה על האופניים הוא נוטה לפול לצד אחד, ואז אנו תומכים בו ומיישרים אותו. אז הוא נוטה לפול לצד השני ושוב אנו מיישרים אותו. הילד נוסע ומרגיש הנאה מכך. באופן זה המוח של הילד לומד מה צריך לעשות כדי להישאר יציב וההנאה מהרכיבה משמשת כמשוב חיובי.

באופן דומה פועל המוח בעת טיפול נוירו פידבק.

המטופל צופה בסרט וידאו תוך כדי חיבור לאלקטרודה הקוראת את גלי המוח שלו באיזור עליו עובדים במפגש.

במידה והמוח מייצר יותר או פחות מגלי המוח אשר בחרתי עבורו אזי הוא יצליח לראות טוב יותר את הסרט (חדות גבוהה יותר + קול רם יותר). דבר זה מהווה משוב חיובי למוח והוא מנסה לשמר מידה זו של צפיה איכותית ובכך "מתקן" את גלי המוח.

מספר הפגישות משתנה בהתאם לבעיה. מחקרים בעולם מלמדים, שלרוב מרגישים שיפור לאחר מספר קטן של מפגשים (עד 5) והשיפור הולך ומתעצם עם הפגישות. טיפולים בהפרעת קשב וריכוז דורשים 50 פגישות לערך לכל אזור במוח,  עם זאת חשוב לזכור, שמדובר כאן ברפואה בהתאמה אישית. ההתאמה האישית מתבטאת לא רק בבחירת הפרוטוקול הטיפולי המתאים לכל מטופל על פי מצבו, אלא גם בהתאמת מספר הפגישות שאותו מטופל צריך. יש אנשים, שמחלתם עמידה יותר ואחרים, שמחלתם מגיבה בקלות יותר.

מניסיוני, שילוב גישה טיפולית זו יחד עם רפואה סינית וצמחי מרפא טבעיים מקצר את משך הטיפול ומגדיל את יעילותו באופן ניכר.

זוהי השיטה עליה אני נוהגת להמליץ למטופליי

באופן עקרוני, לאחר שהמוח למד, הוא זוכר זאת לתמיד. ישנם מחקרים שמלמדים, שעשר שנים לאחר הטיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז, ההישגים נשמרו. מחקרים שבדקו ילדים עם ליקויי למידה הוכיחו כי שנתיים לאחר הטיפול, השתמרו הישגיו. מטופלים שטופלו בשיטה זו ברחבי העולם מדווחים, שגם במצבים אחרים השיפור מתמיד. יחד עם זאת,על מנת לענות על השאלה באופן מדויק, יש צורך בביצוע מחקרים רפואיים נוספים.

להלן קישורים לכמה מן המאמרים אשר פורסמו בירחונים רפואיים מובילים בעולם:

שאלות נפוצות לגבי רפואה סינית

רפואה סינית היא תורה המיושמת בסין מזה אלפי שנים הכוללת מספר ענפים, שמטרתה להביא את הגוף לאיזון ובכך למנוע ולטפל במחלות. מחלה או כאב הם תוצר של חוסר איזון, פנימי או חיצוני הניתנים לשינוי.

הרפואה הסינית מטפלת בהצלחה בבעיות כאב, עיכול, עייפות, הפרעות שינה, חולשה של מערכת החיסון, הפרעות נוירולוגיות, גניקולוגיה, מחלות אוטואימוניות מסוימות ועוד.

בניגוד לתרופות המטפלות לרוב בסימפטום, מטרת הרפואה הסינית היא לטפל בשורש הבעייה, ובכך להביא למצב של בריאות ללא תלות בתרופות אשר שימוש רב בהן עלול להביא לתופעות לוואי וסיבוכים שונים.

הטיפול בקליניקה הקהילתית כולל דיקור, מתן צמחי מרפא סיניים בהתאמה אישית, ועצות בסיסיות לתזונה נכונה.

בדיקור סיני אנו משתמשים במחטים חד פעמיות המוחדרות למספר נקודות בגוף בהתאם לבעייה. המחטים מעודדות זרימת דם, משפיעות על מערכת העצבים, ובעלות השפעה מקומית וגם כללית על מערכות הגוף השונות. השהייה עם המחטים היא בין 15-30 דקות ומתבצעת בשכיבה נינוחה על מיטת טיפול או על כורסה נשכבת.

במהלך החדרת המחט יתכן ותורגש דקירה קטנה, כמו עקיצה.המחט עצמה דקה כעובי השערה (בערך בעובי של כרבע ממחט של בדיקת דם) התחושות הנוספות אשר עשויות להופיע הן מעט לחץ, תחושה של זרימה, ותחושת חום מקומית. לאחר הכנסת המחטים ובמהלך הטיפול מתפשטת בגוף תחושת רגיעה ונינוחות.

לרוב לא, הטיפול בדיקור הוא תהליך וכמו כל טיפול ברפואה הוא אינו קסם. תדירות הדיקור משתנה, והיא עשויה להיות בין פעמיים בשבוע לבין טיפול מאזן פעם בשלושה שבועות, בהתאם לבעייה. סידרת טיפולים מינימלית מונה שישה טיפולים.

צמחי המרפא הסינים מותאמים לכל מטופל לפי צרכיו והאבחון שעבר. פורמולת צמחים מורכבת ממספר צמחים העובדים בסינרגיה ביניהם, אשר משרתים את מטרות הטיפול, יש למעלה מ300 צמחים שונים ברפואה הצמחים הסינית. מתן צמחים סינים הוא חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית, ולעיתים מהווה חלק הכרחי בטיפול.

כחלק מהאבחנה הייחודית לכל אדם הניתנת ברפואה סינית, מותאמת תזונה אישית לכל מטופל. שמירה על התזונה לעיתים קרובות הכרחית על מנת לסלק גורמים מזיקים מהתפריט, הזנה נכונה של הגוף, ושמירה על משקל תקין.